26 Mayıs 2016 Perşembe

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN SAĞLIKLI BESLEN !


Herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Hormonal değişiklikler, stresli ve kaygılı dönemler, bazı hastalıklar ve düzensiz beslenme saçın zarar görmesine ve kaybına neden olur. Saçınızın daha dolgun ve parlak görünüme sahip olması için beslenmenizde olması gerekenler:

Demir , vücutta oksijen taşınımına yardımcı olduğu için vücudun depoladığı demir düzeyindeki eksiklik saçınızın dökülmesine sebep olabilir. Bu durum doğuştan var olabileceği gibi, ağır regl dönemleri veya demir bakımından zengin gıdaların tüketilmemesi ile ortaya çıkabilir. Saçınız dökülüyorsa kan testi ile demir düzeyinizi ölçtürünüz. Demir düzeyiniz düşükse her gün demir bakımından zengin olan gıdaları tükettiğinizde demir depolarınız düzenli olarak artar.
Demir bakımından zengin gıdalar : yağsız kırmızı et, karaciğer, derisiz tavuk, yumurta, bakliyat özellikle kuru fasulye ve nohut, tofu, yeşil yapraklı sebzelerdir. Bunları tüketirken yanında C vitamini içeren besinleri almayı unutmayınız. C vitamini hem demir emilimini kolaylaştırır hem de kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlar. Böylece saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur. C vitamini içeren besinler: yeşil biber, portakal, mandalina, greyfurt, böğürtlen, patates, domates, muz, çilek ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Çinko, güçlü bir antioksidandır. Vücuttta bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve dokuların onarımında rol oynar. Beslenmesinde çinko içeren besinlere yer vermeyenlerde saç dökülmesi ve saç renginde değişiklik olarak belirtileri ortaya çıkar. İyi çinko kaynakları: yağsız kırmızı et, derisiz tavuk, balık, yumurta, tam tahıllı besinler, ceviz, badem, ay çekirdeği ve kuru fasulyedir.

Folik Asit, kan yapımı ve hücre fonksiyonları için gerekli bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde saç hücrelerinin beslenmesi zorlaşır. Bu durum saçınızın zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. En iyi folat kaynakları: koyu yeşil yapraklı sebzeleri, ıspanak, bezelye, baklagiller, tam tahıllı besinler, portakal, limon, çilek ve kirazdır. B12 vitamini eksikliği de saç dökülmelerine sebep olabilir. Yağsız kırmızı et, deniz ürünleri, yumurta ve süt ürünleri tüketerek B12 eksiklikleri tamalayabilirsiniz.

Biotin, folik asit, B12, pantotenik asit ve demirin kullanımını kolaylaştırır. Bu nedenle saçınız inceliyorsa sebebi biotin eksikliği olabilir. Ayrıca biotin eksikliği tırnak kırılmalarına yol açabilir. Saç köklerinizin daha iyi beslenmesi ve daha sağlıklı görünümlü saçlar için biotin bakımından zengin besinleri tüketiniz. İyi biotin kaynakları : yumurta, tam buğday, az yağlı peynir, balık, yağsız kırmızı et, derisiz tavuk, fıstık ve bademdir.

Omega-3, yeterli almadığınızda saç kökleriniz beslenemez ve saç kayıpları ortaya çıkabilir.
Omega -3 yağ asidi içeren besinler keten tohumu, ceviz, somon balığı, sardunya, tuna balığı ve semiz otudur. 


Diyetisyen Selvi Akman


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder